Probiotiki so vrsta bakterij, ki so pomembne za telo, saj podpira splošno zdravje ljudi. Probiotike lahko dobite s prehranskimi dopolnili ali s hrano, obdelano z bakterijsko fermentacijo, ki je način konzerviranja hrane. Med tem procesom hrana postane bolj prebavljiva, zaradi česar se iz nje absorbira več hranilnih snovi.
Katere so najbolj znane vrste probiotikov?
Obstajajo različni sevi in rodovi bakterij, ki jih lahko uvrstimo med probiotike. Proizvajalci jih v izdelkih pogosto imenujejo "aktivne kulture" ali "žive kulture". Izraz se pogosto zamenjuje z besedo prebiotiki, ki hranijo črevesne bakterije. Lactobacillus, Bifidobacterium ali Saccharomyces Boulardii sodijo med najbolj znane probiotike. Jogurt, kefir, kislo zelje, tempeh ali kimči spadajo v skupino živil, ki vsebujejo veliko probiotikov.
Vpliv probiotikov na zdravje
Kar zadeva zdravje, so probiotiki pomembni za imunski sistem in njegov boj proti okužbam. Bakterije v črevesju pomagajo zaščititi naše telo pred nevarnimi tujki. Zahvaljujoč optimalni črevesni mikroflori smo ljudje na primer bolj odporni na nekatere bolezni. Vendar pa imajo probiotiki tudi pozitiven učinek na človeško psiho, saj lahko do določene mere zmanjšajo simptome socialne fobije in tveganje za civilizacijske bolezni.
Lažje hujšanje
Rezultati večih študij so celo potrdili možno povezavo med vsebnostjo črevesnih bakterij in izgubo teže, saj so udeleženci s prekomerno težo shujšali po le nekaj tednih prejemanja določenih odmerkov pomembnih probiotikov. Poleg tega se je izkazalo, da se sestava črevesne mikroflore med tistimi s prekomerno težo in telesno pripravljenimi osebami bistveno razlikuje.
Kot lahko vidite, so probiotiki koristni za imunski sistem, splošno zdravje, preprečevanje bolezni in lahko celo pomagajo pri hujšanju. Z uživanjem probiotikov pa ne smete namerno pretiravati. Stranski učinki vključujejo bolečine v trebuhu, drisko in druge prebavne težave.
Naročnik oglasne vsebine je GymBeam s.r.o.